nasze usługi
Instalacje sanitarne wewnętrzneSieci sanitarne zewnętrzneRekuperacjaWentylacjaRoboty ziemneKotłownie gazowe i olejoweKlimatyzacja i chłodnictwoUzdatnianie wodyOczyszczalnie ściekówKolektory słonecznePompy ciepłaGruntowe wymienniki ciepłaPrzeglądy instalacji gazowychSerwis urządzeńUsługi koparko-ładowarkąWiercenie w betonieDoradztwo techniczneWentylacja
Podstawowym zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza w budynku. Sprawnie działająca wentylacja pozwala skutecznie usuwać dwutlenek węgla, parę wodną, alergeny oraz zapachy unoszące się w powietrzu wewnątrz pomieszczeń. Całkowita wymiana powietrza w pomieszczeniach powinna następować co najmniej jeden raz na dwie godziny. Tradycyjnym sposobem wentylacji pomieszczeń jest otwieranie okien. Ten sposób wentylacji jest prawie niemożliwy do kontrolowania i powoduje znaczne straty ciepła, czyli wyższe koszty ogrzewania budynku. Skuteczność wentylacji zależy od właściwego doprowadzenia świeżego powietrza z zewnątrz do budynku, zapewnienia odpowiedniego przepływu pomiędzy pomieszczeniami i sprawnego usunięcia zanieczyszczonego powietrza.
Wentylacja może działać w sposób naturalny. Jest to tak zwana wentylacja grawitacyjna i jest ona uzależniona od działania sił natury (głównie od różnicy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej).
Wentylacja może działać również w sposób mechaniczny. Wymiana powietrzna jest wtedy niezależna od czynników naturalnych. Wymuszony przepływ powietrza uzyskujemy wówczas przez zastosowanie wentylatora. Zaletą tego typu wentylacji jest to, że możemy dostosować wydajność do faktycznych potrzeb mieszkańców, dzięki czemu jesteśmy w stanie stworzyć komfortowe warunki w pomieszczeniach. Regulacja tego rodzaju systemu może się odbywać automatycznie (bez obsługi operatorskiej).
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła polega na kontrolowanym usuwaniu powietrza z pomieszczeń obciążonych wilgocią i intensywnymi zapachami (kuchnia, łazienka, toaleta). Świeże powietrze (z zewnątrz budynku), przepływa przez wymiennik ciepła znajdujący się w centrali wentylacyjnej, gdzie jest wstępnie ogrzewane przez powietrze usuwane z budynku. Ogrzane i oczyszczone świeże powietrze rozprowadzane jest następnie przewodami do pomieszczeń stałego przebywania (np. salon, sypialnia). Wilgotne powietrze w pomieszczeniu wykrapla się i prowadzi do powstawania grzyba pleśniowego. W ostatnich latach ilość tego rodzaju szkód znacznie wzrosła. Inwestycja w system wentylacji mieszkania jest tańsza niż usuwanie szkód budowlanych spowodowanych grzybem pleśniowym.
System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pozwala na zaoszczędzenie ok. 20 kWh /m2 energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń w ciągu roku. W budynku o powierzchni 150 m2 odpowiada to około 300 litrom oleju opałowego wzgl. 300 m3 gazu ziemnego rocznie. Montując odpowiednie urządzenia tzw. REKUPERATORY można odzyskiwać ciepło z usuwanego powietrza. Istnieje możliwość zastosowania filtrów, które zatrzymują zanieczyszczenia dostające się z zewnątrz do pomieszczeń.
Skutki złej wentylacji:
- widoczne:
- grzyb i pleśń w pomieszczeniach;
- zaparowane szyby w oknach;
- skroplona para wodna na chłodnych powierzchniach i przedmiotach;
- nawiew powietrza przez kratki wywiewne w kuchni lub w łazience;
- pęcznienie drewnianych mebli lub podłóg.
- niewidoczne
- złe samopoczucie – bóle i zawroty głowy, zmęczenie, uczulenia i alergie;
- niszczenie konstrukcji budynku poprzez wnikanie wilgoci do ścian a co dalej za tym idzie ich destrukcja.
Z powodzeniem realizujemy wszystkie zagadnienia z wentylacji. Specjalizujemy się w obróbce powietrza świeżego i zużytego, zapewniając w wentylowanych pomieszczeniach komfort cieplny. Potrafimy nadać powietrzu odpowiednie parametry temperatury, ciśnienia i wilgotności oraz czystości o dowolnej wymaganej dokładności (także klimatyzacja precyzyjna). Dzięki zastosowaniu rekuperacji (odzysku ciepła) osiągamy niższe koszty eksploatacyjne projektowanych układów. Za pomocą sieci kanałów nawiewno-wywiewnych jesteśmy w stanie doprowadzić powietrze do dowolnego pomieszczenia (strefy), zapewniając wygodę i przyjemność użytkowania biur, mieszkań, sklepów lub procesów produkcyjnych w przemyśle. Wszystko to oczywiście zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, we współpracy z architektami i technologami, przy zachowaniu estetyki i szybkiego kulturalnego montażu.